Tentoonstelling ‘Pieter Derksen zeichnet / tekent Emmerich am Rhein’
Geplaatst op woensdag 22 juli 2026 om 7:45 — Laatst bijgewerkt op woensdag 22 juli 2026 om 17:08
Een reis door het getekende universum van Pieter Derksen
Van 16 augustus tot en met 11 oktober 2026 vindt in Rheinmuseum Emmerich de tentoonstelling ‘Pieter Derksen zeichnet / tekent Emmerich am Rhein’ plaats. Centraal staat het getekende werk van de in 2019 overleden kunstenaar Pieter Derksen uit Stokkum. Ook zijn er schilderijen te zien van WillyPeter Klumpen. Stichting Daglonershuisje, die de collecties van beide kunstenaars beheert, heeft de tentoonstelling samengesteld – inmiddels de vierde in drie jaar tijd en de eerste in Duitsland.
Het Duitse werk
Maar weinig mensen weten dat de tekeningen die Pieter gedurende zijn leven in het Kleefse land maakte bijna de helft van zijn omvangrijke oeuvre beslaan. Omdat Stichting Daglonershuisje van mening is dat ook dit werk aandacht verdient, zocht en vond ze in de Emmericher Geschichtsverein, tevens beheerder van het museum, een meedenkende partner om een deel hiervan voor het publiek toegankelijk te maken.
Wat is er te zien
Ook nu weer vormt de ‘stadswandeling’ het hart van de expositie. Ze voert langs bekende en minder bekende plekken in Emmerik. Daarnaast bieden (onder meer) een videopresentatie over Pieters leven en werk, muurprojecties van Rijngezichten en schetsboeken een indringend inkijkje in zijn werkwijze en artistieke ontwikkeling.
Lijntje met de wereld
Pieters tijdsbeelden intrigeren niet alleen door hun herkenbaarheid. Het boeiende lijnenspel en het licht ontregelende perspectief dat zowel vertrouwdheid als vervreemding oproept, maken de tentoonstelling ook interessant voor mensen die niet met de Nederlands-Duitse grensstreek bekend zijn. En altijd is er dat lijntje naar de rest van de wereld. De hier tegenover geplaatste, intuïtieve maar trefzekere schilderijen van WillyPeter Klumpen vormen een uitbundige tegenhanger van Pieters fijnzinnige hand.
Rijngezichten
In het drie etage tellende scheepvaartmuseum komt ook Pieters fascinatie voor water goed tot haar recht. Het museum vertelt aan de hand van meer dan 150 scheepsmodellen, een radarinstallatie, geprepareerde vissen en een fraaie stadsmaquette de enerverende geschiedenis van de voormalige Hanzestad Emmerik en haar band met het water. Pieters Rijngezichten sluiten hier naadloos op aan. Wie naar de - gratis - tentoonstelling van Pieter en WillyPeter komt, krijgt er deze speels opgezette en goed informerende collectie tegen een kleine vergoeding bij.
Aangezien de feestelijke opening alleen voor genodigden is, opent het museum op zondag 16 augustus zijn deuren pas vanaf twee uur ’s-middags voor het grote publiek.
Voor vragen en informatie: www.rheinmuseum-emmerich.de en www.daglonershuisje.nl
PRAKTISCHE INFORMATIE
Data tentoonstelling: 16 augustus tot en met 11 oktober 2026
Openingstijden: zo, di. wo en do van 10:00-12:30 uur & 14:00-16:30 uur
Locatie: Expositieruimte Rheinmuseum Emmerich, Martinikirchgang 2
Entree tentoonstelling Pieter Derksen: gratis
Entree museum:
- volwassenen € 4,- | tot 18 jaar € 2,-
- familie € 8,-
- groepen (vanaf 20 personen) p.p. € 2,-
Tekst: Hedvig Beunk







